Stærke kvinder i fodbold

22. jun 2017
Lykke Jette
Lykke Friis fra DBUs kvindekommission mødtes med Jette Andersen fra Fortuna
DBU satser intenst på kvindefodbold, der i øvrigt oplever et større kvalitetsløft i denne tid. En del af satsningen har været nedsættelse af en kvindekommission med tidligere statsminister Helle Torning Smith i spidsen. Den kommission tæller også prorektor ved Københavns Universitetet, Lykke Friis.
Lørdag havde Lykke Friis ansvaret for overrækkelse af medaljer og pokal ved afslutningen af årets 3F-turnering på Brøndby Stadion.
En anden af de store indenfor dansk kvindefodbold, Fortunas formand, Jette Andersen, var også på Brøndby Stadion for at se sit hold få overrakt sølvmedaljer. I den anledning fik de to stærke kvinder i dansk fodbold lejlighed til at veksle ord. Jette Andersen kunne fortælle om det splinternye Dana Cup Academy for kvindelige fodboldspillere, og Lykke Friis kunne afsløre, at en af de ferier, hun huskede allerbedst, var da hun som 14-årig med HIK deltog i Dana Cup i Hjørring.
Det var glade fodoplevelser og minder, de to kvinder udvekslede, og Jette Andersen afleverede en invitation til et besøg på Dana Cup Academy. Lykke Friis blev i øvrigt opfordret til at tage resten af kvindekommissionen med, så alle kunne se, hvorledes man i kvindeklubben Fortuna tager sig af kvinderne i dansk fodbold.
No ACF gallery field data found
Flere nyheder