Fortuna varmer op til pokalfinalen

24. maj 2023

Onsdag den 21. juni kl. 18:30 bliver der fløjtet op til finalen i Gjensidige Kvindepokalen på Aalborg Portland Park. Fortuna møder FC Nordsjælland, når der skal kæmpes om den pokal, Fortuna i 2022 hentede til Hjørring.

Allerede 6 timer inden kampstart i Aalborg begynder opvarmningen på Fortunas anlæg i Hjørring.  Her samles fans og andre tilhængere til et arrangement med en lang række aktiviteter, der skal sikre den helt rigtige pokalstemning.

Det skal være en – forhåbentlig lang – kortege af busser med kampberedte fans og tilhængere, der midt-eftermiddag kører syd ud fra Hjørring. Efter at have forladt fan-zonen i Hjørring begiver alle sig på vej mod den helt store DBU-fan-zone ved Aalborg Portland park.

Når så pokalfinalen kl. 18:30 sættes i gang, er stemningen tæt på det højeste. Det skal være netop det rygstød, som fører Fortuna-holdet frem til at generobre den flotte pokal.

Alt det her får man, uden at tage penge op af lommen!

Tilmeldingen til hele arrangementet kan ske via dette link.

No ACF gallery field data found
Flere nyheder