Fortuna til Sjælland i næste runde
Fortuna Hjørring er videre i Landspokalturneringen efter en komfortabel 8-1- sejer over SønderjyskE i Haderslev. Det var en kamp, hvor der blev leveret bevis på, at Fortuna har en bredde, der er parat til at præstere.
Fra de seneste kampes startopstilling var kun tre på banen i Haderslev, da der blev fløjtet op, nemlig Nevena Damjanovic, Luna Gewitz og Tamires Di Britto.
Cheftræner Brian Sørensen havde valgt dels at skåne nogle spillere dels at teste nogle af dem, der står på spring. Og her viste kampen i Haderslev sig at være ideel.
Den helt unge Caroline Møller fik debut og hvilken debut? Hun faldt smukt ind i spillet og præsterede oven i købet et debut-mål! Laura Frank var også inde at præstere, da hun efter pausen erstattede Tamires Di Britto. De mere rutinerede Sine Hovesen, Michelle Madsen og Amalie Vangsgaard var med til at højne oplevelsen. Kampens målscorere var Amalie Vangsgaard og Sine Hovesen begge med to, mens Nora Heroum , Nevena Damjanovic, Caroline Møller og Nejra Sabit hver scorede en gang.
Der er foretaget lodtrækning til pokalturneringens næste runde. Her skal Fortuna Hjørring til Sjælland og møde vinderen af kampen mellem Herlufsholm og Greve, begge fra kvindeserie øst, der spilles tirsdag den 15. september.