Med et budget på tre-fire mio. euro stiller de franske mestre fra Olympique Lyonnais med en af Europas dyreste kvindeafdelinger indenfor fodbold. Og sammen med sidste års vindere af Champions League, Duisburg fra Tyskland, rangerer Lyon formentlig som et af de to aller stærkeste hold i Europa.
Det er derfor umiddelbart en skræmmende modstander, som Fortuna skal op imod på Hjørring Stadion på torsdag. Og cheftræner Flemming Nielsen lægger da heller ikke skjul på, at han er imponeret over franskmændene.
- Jeg så dem spille mod Sochaux, og jeg må godt nok sige, at Lyon stiller med et fantastisk hold. Alt er fantastisk. De har et fremragende U19-hold som spiller efter samme mønster som førsteholdet. Hele klubben bakker op om kvindeholdet, også selv om mændene onsdag aften skal spille Champions League mod selveste Liverpool, så er kvinderne ikke bare et andenrangs produkt i klubben. Lyon og Frankrig i det hele taget satser stort på kvindefodbold, så jeg tror, at Skandinavien får en stor udfordring allerede i de kommende år, mener Flemming Nielsen, der var på besøg på anlægget i Lyon og oplevede hele atmosfæren omkring klubben og holdet.

Fortuna skal op imod et af Europas bedste og dyreste hold. (Foto: Allan Storkborg).
- Franskmændene er utroligt seriøse, og det er jo hele grundlaget for succes. Desuden er holdet præget af stor fysik og et højt teknisk niveau. Jeg så ingen svage punkter på holdet, og jeg vil vurdere, at Lyon formentlig er et par klasser over Bardolino, men det herlige ved fodbold er jo, at her har alle en chance. Og det har vi bestemt også, hvis vi spiller op til vort bedste. Det er jeg overbevist om, fastslår Flemming Nielsen.
Husk er der er gratis adgang til at opleve noget af det bedste, som europæisk kvindefodbold kan præsentere. Nordjyske Bank har købt kampen, og billetter kan hentes i afdelingerne i Hjørring, Sindal, Bindslev, Tårs og Løkken.