47
Flere nyheder
DBU Nyheder
JBU Nyheder

Forsvarere fra Down Under

Fortuna Elite
1. september 2011 - 06:00 af: Claus Dindler

Endnu to australiere styrker Fortuna op til kampene i Champions League


Kim Carroll, forrest, i kamp med Sveriges Josefine Öqvist under VM-slutrunden.

Fortuna styrker sig med endnu to australiere. De er begge forsvarsspillere. Med tilkomsten af ialt fire australske landsholdsspillere har Fortuna styrket alle tre kæder forud for sekstendedelsfinalen i Champions League mod BSC Young Boys.

De to forsvarsspillere er Kim Carroll og Elise Kellond-Knight.

Kim Carroll, der i morgen fredag fylder 24 år, har i fem år været en del af Australiens landsholdstrup. Hun er fast førstevalg i midterforsvaret og har i alt spillet 44 landskampe og scoret to mål.

I Australien har hun ligesom Elise Kellond-Knight spillet for Brisbane Roar.


Elise Kellond-Knight i kamp med Brasiliens Christiane under VM-slutrunden.

Elise Kellond-Knight er kun 21 år, men har allerede spillet 25 landskampe. Hun er normalt venstre back, men kan også spille på venstre midtbane.

Kellond-Knight regnes for et af de største talenter i australsk kvindefodbold. Hun spillede en flot VM-slutrunde i sommer og blev som den eneste australier udtaget til VM's All Star-hold.
Dana Cup
© Fortuna Hjørring - Postboks 151 - 9800 Hjørring - Telefon +45 9891 1300 - Fax +45 9891 1614 - soccer@danacup.dk